Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak skutecznie przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Redakcja
Udało się! Wysłałeś dokumenty aplikacyjne i Twoja kandydatura została zauważona przez osoby rekrutujące. Jest to kulminacyjny punkt przygotowań i wszystko teraz zależy od Ciebie. Rozmowa ta jednak jest dla wielu starających się o pracę nie lada wyzwaniem oraz sporą dawką stresu. Dlatego warto rzetelnie przygotować się do tej nie najłatwiejszej rozmowy.

Przygotuj się

Rozmowa kwalifikacyjna pozwala na poznanie kandydata i sprawdzenie czy między nim a pracodawcą istnieją wspólne interesy.
Przed wybraniem się na rozmowę przygotuj teczkę ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami: CV, listem motywacyjnym, dyplomami ukończonych szkół, świadectwami pracy, certyfikatami czy referencjami.

Przede wszystkim zbierz informacje o firmie, do której wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną. W wielu przypadkach specjaliści od HR podczas rozmowy sprawdzają Twoją wiedzę i zaangażowanie. Dobrym sposobem jest przejrzenie strony internetowej, znajdziesz tam wiele pomocnych informacji o firmie. Poszukaj też takich zakładek jak kariera i współpraca, powinieneś tam znaleźć wszystkie potrzebne wiadomości. Z pewnością zapunktujesz w oczach pracodawcy jeżeli wykażesz się wiedzą na temat firmy. Jest to również znak, że poważnie podchodzisz do rekrutacji.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą

Kolejnym dość istotnym aspektem jest odpowiednia autoprezentacja. Zadbaj o dyskretny, stonowany i elegancki strój. Pamiętaj o odpowiednio dobranym ubiorze do miejsca i stanowiska. Jeżeli nie jesteś pewien czy któryś element garderoby jest odpowiedni, to lepiej przesadzić w stronę stroju formalnego. Postaw na prostotę kroju oraz na minimum dodatków. Najkorzystniejszy będzie minimalizm i dopasowananie stroju do okazji.
Podczas rozmowy unikaj zbyt bogatej gestykulacji i skoncentruj się na swoim rozmówcy, nie patrz w okno czy ścianę. Twój sposób mówienia również może zniechęcić rekruterów. Postaraj się mówić zwięźle i jasno, nie używa zaś kolokwializmów i potocyzmów.

Z jakim zwierzęciem się identyfikujesz – pytania na rozmowie rekrutacyjnej

Zazwyczaj na sam początek rozmowy rekruter zadaje tzw. pytanie rozluźniające. Do najbardziej popularnych należą: „Jak dotarł Pan na rozmowę kwalifikacyjną”, „Jak spędził Pan weekend?” lub „Proszę powiedzieć coś o sobie”. Pamiętaj, że pytania powtarzają się a ich powszechność wynika pop prostu z rodzaju konwersacji. Mają one pomóc specjalistom od HR poznać profil psychologiczny kandydata. Przed przystąpieniem do rozmowy warto przestudiować te najbardziej znane oraz być gotowym na takie, które mogą zaskoczyć.
Pamiętaj, że samo zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest już swoistym sukcesem. Musisz jednak wiedzieć, że doświadczenie i kompetencje mogą być niewystarczające, jeżeli nie będziesz potrafił ich umiejętnie wyeksponować i zaprezentować. Wszelkie niepowodzenia na rozmowach kwalifikacyjnych są zazwyczaj efektem nieprzygotowania, rzadziej zaś brakiem kompetencji.
Oprócz standardowych i znanych pytań, mogą pojawić się te trudne, podchwytliwe, które mają na celu sprawdzenie Twojej odporności na stres. Przykładowo przy pytaniu „jaki był Pana największy błąd zawodowy” użyj techniki podawania wady, która jest także zaletą. Możesz również opisać błąd wyjaśniając przy tym jakie wnioski z niego wyciągnąłeś.
Zdarzają się też dziwne i zaskakujące pytania takie jak: „Z jakim zwierzęciem się identyfikujesz” lub „100 zastosowań spinacza biurowego”. Rekruterzy zadają je w celu sprawdzenia kreatywności i błyskotliwości kandydata.

Niestosowne pytania

Na koniec warto wspomnieć o pytaniach, które nigdy nie powinny paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pracodawcy nie mogą pytać o stan cywilny, plany prokreacyjne, pochodzenie etniczne,wyznanie czy orientację seksualną. Mogą zaś wymagać od Ciebie oświadczenia o niekaralności jeżeli jest związek pomiędzy informacją a działalnością firmy.

Rozmowa kwalifikacyjna jest prawdziwym sprawdzianem przyszłego pracownika. Jeżeli chcesz przetrwać ten test rzetelnie się do niego przygotuj. Odpowiednia prezencja, ton głosu i entuzjastyczne nastawienie mogą być kluczem do sukcesu. Rozmowa o pracę jest kulminacją Twoich starań, które włożyłeś w przygotowanie CV i

listu motywacyjnego.
od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto