Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majówka na Podkarpaciu. 12 pomysłów na wycieczki po naszym regionie!

Katarzyna
Tomasz Jefimow
Podkarpacie jest jednym z najpopularniejszych turystycznych regionów w kraju. Żeby się o tym przekonać, nie trzeba pokonywać setek kilometrów. Wystarczy wolny dzień i dobry plan. A Majówka to idealna okazja.

Czy mieszkając w tym regionie potrafimy docenić jego walory?

- Przysłowie „cudze chwalicie swego nie znacie” w przypadku Podkarpacia całkiem nieźle się sprawdza – komentuje Dominik z Rzeszowa. Jeśli ktoś pyta, co ciekawego można tu zobaczyć, od razu przychodzi do głowy Łańcut, czy Solina, tymczasem mniejszych i większych atrakcji jest mnóstwo, a ich liczba rośnie z roku na rok.
Ciekawym sposobem na zwiedzanie województwa i poznanie także tych mniej popularnych miejsc są specjalnie wytyczone szlaki. O najpopularniejszym z nich – Szlaku Architektury Drewnianej – słyszał prawie każdy. Kto wie natomiast, którędy prowadzi szlak chasydzki, naftowy, papieski, ikon, czy też „Błękitny San”?

Opisy szlaków można znaleźć m.in. na stronie Urzędu Marszałkowskiego. Warto skorzystać z tego sposobu zwiedzania, który zaplanowany jest tak, żeby utrzymać turystę w jednym klimacie i tematyce.

Przygotowaliśmy kilka pomysłów na majówkowy wyjazd. Trzy bazy wypadowe i dwanaście różnych kierunków zwiedzania. Niektóre wiodą po szlakach, inne zupełnie poza nimi. Nasze propozycje to jednak zaledwie wstęp do zwiedzania Podkarpacia, które – zapewniamy – ciągle potrafi zaskoczyć.

Sprawdź nasze propozycje: BRAMA BIESZCZADÓW →

BRAMA BIESZCZADÓW

Bieszczady to z pewnością turystyczna wizytówka Podkarpacia – magiczne krajobrazy, klimatyczna architektura, niezapomniane widoki. Tutaj wszystkie warunki udanego wypoczynku są spełnione. Jadąc na południe możemy zdecydować się wypad w dzikie przygraniczne tereny albo sprawdzić, co do zaoferowania ma tzw. bieszczadzka brama, czyli Lesko i okolice. W samym mieście wart zwiedzenia jest zamek (tak, tak w Lesku jest zamek!) oraz kirkut, czyli żydowski cmentarz.

Baza wypadowa: Lesko

• Sanok. Lista sanockich atrakcji jest długa i nie wymaga specjalnej reklamy. Do tych, które z pewnością warto zobaczyć należą: zamek wraz z największym w kraju zbiorem prac Zdzisława Beksińskiego i najcenniejszą kolekcją ikon, skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego tworzący park etnograficzny z ponad setką obiektów. Warty zobaczenia jest także osiemnastowieczny ratusz, w rynku znajdują się także ławeczki poświęcone sanockim literatom, a przy ul. 3 Maja. ławeczka ze Szwejkiem – pierwszy w Polsce pomnik Dobrego Wojaka Szwejka (przez Sanok przebiega także fragment szlaku „Śladami Dzielnego Wojaka Szwejka” – zarówno w wersji rowerowej, jak i pieszej). (źródło: sanok.pl)

• Solina i Polańczyk. Polańczyk to chyba jedno z najpopularniejszych miejsca letniego wypoczynku na Podkarpaciu. Do dyspozycji są plaże, kąpieliska, a także możliwość zwiedzania okolicy statkiem spacerowym. Z położoną po przeciwnej stronie Jeziora Solińskiego, Soliną kojarzona jest natomiast przede wszystkim monumentalna sylwetka budowanej w latach 60-tych zapory. Obiekt kilka lat temu udostępniono zwiedzającym, w tym roku na razie jednak wnętrze zapory jest zamknięte i - jak się dowiedzieliśmy - tak będzie przynajmniej do końca maja. Fanów tego typu obiektów z pewnością zainteresuje także położona nieopodal starsza i mniejsza zapora w Myczkowcach.

• Bezmiechowa.
Nazywana Świętą Górą Szybowników - od lat dwudziestych przyciąga fanów latania, swoje umiejętności oprócz pilotów szybowców szlifują tam także paralotniarze. Lądowisko usytuowane jest na południowym stoku masywu Gór Słonnych, na górze działa Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej

• Zagórz. Najbardziej znany chyba z malowniczo położonych ruin XVIII-wiecznego klasztoru oo. Karmelitów Bosych. Do ruin można dojść ul. Klasztorną lub ul. Rzeczną. Dwa lata temu na wzgórzu otwarto platformę widokową, z której rozpościera się widok na zakole rzeki Osławy, Góry Słonne, a nawet oddalone w znacznej odległości Bieszczady Zachodnie.W Zagórzu warto też zatrzymać się na chwilę przy zabytkowym budynku stacji kolejowej oraz zobaczyć stojącą na stacji zabytkową lokomotywę parową.
KM/Zagorz.pl

Sprawdź nasze propozycje: NA POGÓRZU →

NA POGÓRZU

Pogórze Przemyskie to idealne miejsce na wypad zarówno dla fanów aktywnej turystyki, jak i tych którzy na spokojnie wolą chłonąć i kontemplować kulturę i historię regionu. Tereny pogórza naszpikowane są trasami turystycznymi dla pieszych i rowerzystów o zróżnicowanym stopniu trudności, a większe i mniejsze miejscowości zaskakują perłami architektury. Jako bazę wypadową proponujemy wielokulturowy Przemyśl. Będąc na miejscu nie można ominąć jedynego w swoim rodzaju Muzeum Dzwonów i Fajek, Muzeum Twierdzy Przemyśl i samej Twierdzy, a jak znudzi nam się zwiedzanie, imponujący widok na miasto i okolicę oferuje m.in. taras widokowy na stoku narciarskim

Baza wypadowa: Przemyśl

• Krasiczyn . Słynący z pięknego XVI-wiecznego zamku, w którym bywali polscy królowie oraz dużego parku, rozciągającego się wokół. Fanów aktywnej turystyki władze gminy zachęcają natomiast do skorzystania z tutejszych szlaków turystycznych dla pieszych i rowerzystów (np. Przemyśl-Bircza-Sanok – 76 km, Dynów-Krasiczyn-Jureczkowa-Ustrzyki Dolne – 107 km).

• Forteczna trasa rowerowa. Długa na 35 kilometrów trasa prowadząca po fortach Twierdzy Przemyśl. Po drodze zaglądniemy m.in. do fortu Łętownia, Orzechowce, a także słynnego arboretum w Bolestraszycach, które swoim teren obejmuje jeden z obiektów (czynne do 31 października). Trasa zaczyna się i kończy w Przemyślu.

• Kalwaria Pacławska. Położona tuż przy granicy z Ukrainą miejscowość, do której pielgrzymują wierni z całej Polski. Ich celem jest Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej. Kalwaria Pacławska nazywana jest często Jerozolimą Wschodu lub Jasną Górą Podkarpacia. Na miejscu warto zobaczyć zabytkowy kościół p.w. Znalezienia Krzyża Świętego i znajdujący się w nim cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, klasztor, dzwonnicę, zespół kapliczek kalwaryjskich.

• Posada Rybotycka. Najcenniejszym obiektem znajdującym się na terenie wsi jest najstarsza w Polsce murowana cerkiew obronna pochodząca z XV wieku. Budowla usytuowana jest na wzniesieniu, na skraju wsi. We wnętrzu zobaczyć można fragmenty XVII-wiecznej polichromii, a także ryte w tynku napisy w języku łacińskim i ruskim.
źródło: powiat.przemysl.pl

Sprawdź nasze propozycje: MIASTO SZKŁA →

MIASTO SZKŁA

Szklane zagłębie, Miasto Szkła – Krosno w Polsce kojarzone jest przede wszystkim z działającą tu hutą. Z tego powodu największą miejską atrakcją jest Centrum Dziedzictwa Szkła. Najważniejszymi atrakcjami Centrum są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których turyści mogą brać czynny udział (godziny otwarcia i ceny biletów na miastoszkla.pl). W Krośnie przecinają się ważne trasy turystyczne – na czele ze Szlakiem Architektury Drewnianej i Szlakiem naftowym. Zwiedzając samo miasto warto skorzystać natomiast z propozycji Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Krosna.
źródło: krosno.pl, miastoszkla.pl

Baza wypadowa: Krosno

• Odrzykoń i Prządki. Rezerwat położony w okolicach Krosna, około 45 km od Rzeszowa. Zobaczyć tam można skały, które pod wpływem erozji przybrały oryginalne kształty. Po obejrzeniu Prządek warto odwiedzić położone kilometr dalej ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Drogę z Prządek do zamku najlepiej pokonać pieszo wyznaczonym szlakiem (około 40 minut). Przez Odrzykoń przebiega także atrakcyjny szlak turystyczny „Śladami Aleksandra Fredry”.

• Żarnowiec.
Wieś, która znana jest w całej Polsce z jednego powodu: mieszkała tu Maria Konopnicka. W 1903 roku pisarka otrzymała w formie „daru narodowego” tutejszy dworek. Dziś w budynku mieści się muzeum, które posiada ok. 30 tys. zbiorów i jest największą instytucją muzealną o charakterze biograficzno-literackim w Polsce. Informacje na temat zwiedzania można znaleźć na stronie muzeumzarnowiec.pl. Park zabytkowy codziennie od 9 do zmierzchu, Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna do października.
źródło: muzeumzarnowiec.pl

• Bóbrka. Niewielka miejscowość, która słynie ze znajdującego się tam Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Jest to jedyne muzeum położone na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej. Można tam zobaczyć ropę naftową w stanie naturalnym, XIX wieczne kopanki (szyby naftowe) oraz pospacerować pięknymi alejkami pośród lasu. Informacje na temat zwiedzania można znaleźć na stronie bobrka.pl
Źródło: bobrka.pl

• Rymanów Zdrój.Znane w całej Polsce uzdrowisko z ponad 130-letnią historią. Centralnym punktem uzdrowiska jest pięknie urządzony park zdrojowy, w którym znajduje się drewniana pijalnia wód mineralnych oraz kilka zabytkowych drewnianych willi. W Rymanowie bywali m.in. Kornel Makuszyński, Mieczysław Fogg, Adolf Dymsza.
Źródło: info.rymanow.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podkarpackie.naszemiasto.pl Nasze Miasto