Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radu Mirea o warsztatach dla młodzieży w Rzeszowie: Gra symulacyjna pomocna w walce z dyskryminacją

Małgorzata Motor
Archiwum prywatne
Rozmowa z Radu Mirea, prezesem Stowarzyszenia Projektów Międzynarodowych INPRO w Rzeszowie o warsztatach dla młodzieży.

Organizujecie bezpłatne warsztaty dla młodzieży ponadgimnazjalnej „Weź swój punkt widzenia na warsztat”. A konkretnie czego dotyczą te warsztaty?

To program, który jest częścią projektu „Edukacja antydyskryminacyjna”. Co istotne, projekt ten wspiera Europejska Fundacja Młodzieży działająca przy Radzie Europy. Zakłada on cykl interaktywnych warsztatów antydyskryminacyjnych dla młodzieży z Jarosławia, Łańcuta oraz Rzeszowa. Spotkania mają wprowadzić młodych ludzi w problematykę dyskryminacji, z którą młodzież spotyka się i której nierzadko doświadcza. Chcemy zachęcić młodzież nie tylko do wyrabiania własnej opinii opartej na wiedzy i doświadczeniach. Widzimy dużą potrzebę poruszania tematów dotyczących uprzedzeń, dyskryminacji, mowy nienawiści, bo, niestety, brakuje inicjatyw antydyskryminacyjnych.

Jak dużym problemem jest dyskryminacja wśród młodych ludzi?

Z przykładami dyskryminacji młodzież, jak i my wszyscy, spotyka się na każdym kroku. Dyskryminacja przybiera nie tylko różne formy, ale też skalę. Pod tym pojęciem kryje się gorsze traktowanie ze względu m.in. na pochodzenie, płeć, status społeczno-ekonomiczny, wygląd zewnętrzny, czy orientację seksualną. Co gorsza, dyskryminacja może prowadzić do przemocy i innych aktów agresji. Nawet wydawałoby się błahe przejawy uprzedzeń, czy stereotypów mogą mieć daleko idące konsekwencje, w szczególności dla młodzieży.

Jak dokładnie będą wyglądały wasze warsztaty?

Będą się składały z serii ćwiczeń indywidualnych i grupowych. Młodzież będzie miała okazję uczestniczyć w niecodziennej grze symulacyjnej, a także pracować z kamerą i przygotowywać własne edukacyjne materiały filmowe. Zajęcia mają przede wszystkim kłaść nacisk na przedstawienie problemu z punktu widzenia osoby dyskryminowanej. W ten sposób uczestnicy warsztatów będą mogli lepiej zrozumieć działanie mechanizmów wykluczenia i dyskryminacji i skuteczniej je rozpoznawać. Aby zobaczyć, jak wyglądają nasze warsztaty, zapraszamy na profil naszego stowarzyszenia na Facebooku. Można tam znaleźć album zdjęć z warsztatów, które już zrealizowaliśmy w Jarosławiu.

Kto dokładnie może wziąć udział w tych warsztatach?

Na warsztaty zapraszamy młodzież ponadgimnazjalną z Rzeszowa i okolic. Aby zapisać się, należy wypełnić jedynie formularz zgłoszeniowy dostępny na naszej stronie internetowej www.goinpro.org. Warsztaty odbywają się w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury w cztery soboty: 14 i 21 listopada oraz 5 i 12 grudnia. Prowadzimy również rekrutację do grupy w Łańcucie. Terminy tych spotkań są opublikowane na naszej stronie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolbuszowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto