Stowarzyszenia czekają na 1 proc. podatku. Nie zapomnijmy o organizacjach z Kolbuszowej i okolic

Stowarzyszenia czekają na 1 proc. podatku. Nie zapomnijmy o organizacjach z Kolbuszowej i okolic. Na rozliczenie się z urzędem skarbowym mamy w tym roku czas do 2 maja. Wiele organizacji, stowarzyszeń i fundacji liczy na nasz 1 proc. podatku.
 123rf.com

- W całym powiecie kolbuszowskim działa prawie 150 stowarzyszeń. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda organizacja jest uprawniona do 1 proc. podatku. Warto więc upewnić się, czy stowarzyszenie, któremu chcemy przekazać podatek, może starać się o tego rodzaju pomoc - mówi Barbara Żarkowska ze Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej.

Wykaz wszystkich stowarzyszeń i organizacji dostępny jest na stronie internetowej starostwa: www.powiat.kolbuszowski.pl. W samej gminie Kolbuszowa zarejestrowanych jest 64 organizacje.

Jak sprawdzić, która z nich może ubiegać się o 1 proc. podatku? - Należy konkretną organizację znaleźć w wykazie, który prowadzi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dostępny jest na stronie: www.pozytek.gov.pl. Wykaz ten zawiera organizacje, które są uprawnione do 1 proc. Są tu też numery wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) dla każdej OPP. Później trzeba już tylko w zeznaniu rocznym wypełnić blok „Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego”, wpisując w odpowiednie rubryki numer KRS wybranej organizacji oraz kwotę do przekazania na jej rzecz. Wskazana kwota nie może przekroczyć 1 proc. podatku należnego wykazanego w zeznaniu i powinna być zaokrąglona do pełnych dziesiątek groszy w dół - podpowiada Edyta Furman, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Na Podkarpaciu zarejestrowanych jest ok. 6,5 tys. fundacji i stowarzyszeń. Przeliczając je na liczbę mieszkańców w regionie to 33 organizacje na 10 tys. mieszkańców. Czym na ogół się zajmują? - Często sportem, turystyką, rekreacją i hobby - stanowią one 44 proc. wszystkich stowarzyszeń i fundacji. Nie brakuje też organizacji, które zajmują się działalnością edukacyjną, kulturalną, pomocową, czy działających na rzecz ochrony zdrowia lub rozwoju lokalnego - informują przedstawiciele zespołu badawczego Stowarzyszenia Klon/Jawor.

Czym zajmują stowarzyszenia w powiecie kolbuszowskim? - Działają przede wszystkim na rzecz mieszkańców. Głównie zajmują się działalnością sportową, organizowaniem zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Część to ochotnicze straże pożarne, a także organizacje, które pomagają osobom niepełnosprawnym - mówi Barbara Żarkowska.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.