Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Woda – serce społeczności"

biblioteka
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa „Woda – serce społeczności”.

Ekspozycję można zwiedzać od 9 do 30 września 2014 r. w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.

Wstęp wolny!

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Dział Informacyjno - Bibliograficzny WiMBP w Rzeszowie przygotował wystawę „Woda – serce społeczności”, która ma na celu pokazanie roli rzeki w procesie osadniczym oraz w życiu gospodarczym i kulturalnym społeczeństwa.

Jednym z czynników przyrodniczych wpływających na osadnictwo jest woda. Najwięcej osad powstawało w dolinach rzecznych. Miało to znaczenie zarówno gospodarcze, jak i strategiczne.

Drogi wodne były najważniejszymi naturalnymi szlakami transportowymi. Flisactwo uprawiano już we wczesnym średniowieczu. Na wystawie przedstawiono, m.in. Ulanów, pow. niżański, który od XVI do XX w. miał najbogatsze tradycje flisackie w Polsce. Stąd pochodzili retmani, którzy prowadzili spływy nie tylko Sanem i Wisłą, ale także innymi rzekami polskimi. Chociaż czasy świetności flisactwa dawno już minęły, są ludzie dla których tradycja flisacka wciąż żyje. Na ekspozycji pokazano działania Bractwa Miłośników Ziemi Ulanowskiej, którego największym z dotychczasowych przedsięwzięć jest organizacja spławów tratew.

Zaprezentowano również architekturę nierozerwalnie związaną z rzekami: zabytkowe i współczesne mosty, m.in.: mosty na Sanie w okolicach Krywego, stary most w Iwoniczu – wsi, most na Dukielce w Dukli, kamienny most w Olchowcu, most na potoku Badoń w Krośnie, kładka na Sanie w Bachowie, wisząca kładka na Sanie na Wybrzeżu (pow. przemyski, gm. Dubiecko), Most Zamkowy w Rzeszowie, jak również informacje o młynach i tartakach wodnych działających na terenie woj. podkarpackiego: młyn wodny w Woli Komborskiej, ruiny młyna przy ujściu Hulskiego do Sanu.

Podkarpackie jest bogate w tradycje i obyczaje. Obrzędy ludowe towarzyszą ludziom od zawsze. Są nieodłącznymi czynnościami i praktykami w zakresie uroczystości zbiorowych, religijnych i świeckich. Obok języka są ważnym elementem wiążącym grupy społeczne. Na wystawie zaprezentowano materiały przedstawiające wierzenia, np. cudowne źródełka, m.in.: w Kalwarii Pacławskiej, Zwierzyniu pow. leski, Przylasku, Borku Starym, Krzemienicy, Głogowie Małopolskim, a także studzienkę w pustelni św. Jana na wzgórzu Zaśpit k. Trzciany, studnię zabytkową w Dynowie oraz obrzędy ludowe związane z wodą, kultywowane w naszym regionie: święcenie wody w Giedlarowej, prawosławne święto Jordanu w Sanoku, chrzest, lejek – lany poniedziałek w Kolbuszowej, topienie Marzanny, wianki – noc świętojańska w Przemyślu, odpust na rzece Wiar w Kalwarii Pacławskiej.

Wystawa przygotowana została ze zbiorów własnych WiMBP w Rzeszowie. Ekspozycję można zwiedzać od 9 do 30 września 2014 r. w godzinach otwarcia biblioteki przy ul. Sokoła 13.

oprac. Informatorium

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto