Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy Politechniki Rzeszowskiej z brązowym medalem za wynalazek z użyciem fusów po kawie [ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Grzegorz Janowski/PRz
Pracownicy Katedry Przeróbki Plastycznej Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej: dr inż. Grzegorz Janowski, dr hab. inż. Wiesław Frącz i dr inż. Łukasz Bąk podczas XVI Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG zaprezentowali wynalazek „Biokompozyt polimerowy PHBV – zużyte fusy kawy jako materiał stosowany w produkcji wyrobów użytkowych”. Otrzymali za niego brązowy medal.

Damian Gębarowski, rzecznik prasowy Politechniki Rzeszowskiej, dyrektor Centrum Komunikacji i Kultury Akademickiej opisuje projekt:

- Istotnym problemem współczesnego świata jest stale zwieszająca się ilość odpadów z tworzyw sztucznych. Materiały te są w większości pochodzenia petrochemicznego, nie ulegają biodegradacji i z różnym skutkiem poddawane są recyklingowi. PHBV należący do grupy polihydroksyalkanianów (PHA) jest w pełni biodegradowalnym polimerem pochodzenia naturalnego. Z uwagi na wysokie koszty wytworzenia jest rzadko stosowany w technologii wtryskiwania, przez co ma obecnie małe możliwości komercjalizacji. Jedną z metod obniżenia kosztów wytwarzania oraz poprawienia niektórych właściwości tego materiału jest zastosowanie zużytych fusów kawy jako napełniacza w matrycy PHBV.

Dodaje, że autorzy rozwiązania przeprowadzili już badania w zakresie wytwarzania, oceny właściwości mechanicznych i przetwórczych biokompozytu PHBV - zużytych fusów kawy. Wytworzony biokompozyt może być stosowany jako substytut tworzyw sztucznych pochodzenia petrochemicznego w wyrobach wtryskowych i wytłaczanych z uwagi na jego naturalne pochodzenie i biodegradowalność.

Grupa badawcza, w skład której wchodzą pracownicy Katedry Przeróbki Plastycznej Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej: dr hab. inż. Wiesław Frącz, dr inż. Grzegorz Janowski, dr inż. Łukasz Bąk, specjalizuje się w przetwórstwie kompozytów polimerowych składających się z naturalnych, biodegradowalnych matryc polimerowych oraz naturalnych i biodegradowalnych napełniaczy pochodzenia roślinnego.

Badania dotyczące biokompozytów są prowadzone przez pracowników zespołu od 2014 r. Wyniki tych prac, prowadzonych również w ramach grantów badawczych i badań własnych, zakończyły się łącznie kilkoma zgłoszeniami patentowymi na sposób wytwarzania i wytwór (biokompozyty).

Badacze zdobyli też złoty medal za inny biokompozyt prezentowany na XV Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG® 2022.

Pracownicy zespołu prowadzą stałą konsultację ze środowiskiem przemysłowym.

Katedra Przeróbki Plastycznej posiada nowoczesną aparaturę pozwalającą na wytworzenie i przetwórstwo kompozytu w odzwierciedleniu do rzeczywistych warunków przemysłowych. Pozwala to na skrócenie czasu podniesienia poziomu gotowości technologicznej opracowanych rozwiązań i może skutkować szybszą ścieżką komercjalizacji wyników. Mając rozbudowane zaplecze aparaturowe, można przeprowadzić badania mające na celu wytworzenie biokompozytów, określenie możliwości ich przetwarzania oraz dokonać oceny właściwości przetwórczych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Naukowcy Politechniki Rzeszowskiej z brązowym medalem za wynalazek z użyciem fusów po kawie [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto