Jazda po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości

Materiał informacyjny Stowarzyszenie Sursum Corda

Zawartość alkoholu w organizmie to kryterium, które pozwala na odróżnienie kiedy mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości, a kiedy ze stanem po spożyciu alkoholu.

Jak wynika z obowiązujących przepisów tj. art. 46 ust. 2 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

  1. stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu, albo
  2. obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Konsekwencje prowadzenia pojazdu po użyciu alkoholu, określa art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym grozi za to kara finansowa, bądź aresztu oraz środek karny w postaci zakazania prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Definicję stanu nietrzeźwości zawiera z kolei art. 115 § 16 Kodeksu Karnego zgodnie, z którym zachodzi on wówczas, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰, albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg, albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Konsekwencje prowadzenia pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, zostały określone w art. 178a § 1 kk. Przepis ten, za tego rodzaju przestępstwo przewiduje karę grzywny, karę ograniczenia wolności, albo karę pozbawienia wolności do 2 lat.

Oprócz kary, Sąd wymierza środek karny w postaci zakazu kierowania autami na okres nie krótszy niż 3 lata (z zaliczeniem okresu zatrzymania prawa jazdy, jeżeli zostało zatrzymane w momencie zdarzenia) oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nie niższej niż 5 tys. złotych.

Po spełnieniu określonych przesłanek istnieje również możliwość warunkowego umorzenia postępowania. Zgodnie z art. 66 KK, sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności - nie popełni przestępstwa. W sytuacji warunkowego umorzenia postępowania okres próby wynosi od jednego roku do lat trzech, natomiast zatrzymanie dokumentu następuje na czas od jednego roku do lat dwóch.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przy uzyskaniu rocznego ograniczenia możliwości prowadzenia pojazdu, nie jest konieczne ponowne zdanie państwowego egzaminu, a to z pewnością zmniejsza dolegliwość kary.

Sąd wydając wyrok warunkowo umarzający postępowanie sprawia, że sprawca będzie uznany za winnego popełnienia czynu, ale nie jest to równoznaczne z jego ukaraniem. Wobec tego, że w świetle prawa sprawca nie jest skazany prawomocnym wyrokiem - warunkowe umorzenie postępowania nie podlega wpisaniu do karty karnej. Ma to zasadnicze znaczenie w przypadku konieczności przedstawienia zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (np. dotyczy ubiegania się o zatrudnienie na niektórych stanowiskach).

Lokalizacje Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego w Powiecie Kolbuszowskim:

I. NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA:

  1. Centrum Kształcenia Zawodowego, ul. Jana Pawła II 8, 36-100 Kolbuszowa, pokój nr 34 (parter), (wejście od strony pływalni), tel. 17 786 90 25, poniedziałek i wtorek 8.00-12.00
  2. Urząd Gminy w Niwiskach, Niwiska 430, 36-147 Niwiska, tel. 17 227 04 24, środa 12.00-16.00, czwartek 13.00-17.00
  3. Urząd Gminy w Cmolasie, Cmolas 237B, 36 - 105 Cmolas, (pokój nr 5), tel. 17 283 77 02 wew.34, piątek 8.00-12.00

II. NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA, NIEODPŁATNE PORADNICTWO OBYWATELSKIE ORAZ NIEODPŁATNA MEDIACJA

  1. Centrum Kształcenia Zawodowego, ul. Jana Pawła II 8, 36-100 Kolbuszowa, pokój nr 34 (parter), (wejście od strony pływalni), tel. 17 786 90 25, poniedziałek, wtorek 12.00-16.00, środa, czwartek 10.00-14.00, piątek 9.00-13.00

Harmonogram pracy punktów na terenie Powiatu Kolbuszowskiego dostępny również na stronie: bip.powiat.kolbuszowa.pl

Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługuje osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.
Kobiecie, która jest w ciąży udzielanie pomocy prawnej odbywa się poza kolejnością.

Poradę prawną można uzyskać:

  • bezpośrednio w punkcie świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej - zgodnie z poniżej załączonym harmonogramem (bez konieczności wcześniejszego umawiania wizyty),
  • zapisując się uprzednio telefonicznie pod nr (17) 744 57 28 – czynnym w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej ​(w poniedziałki – w godz. 8:00 - 16:00, od wtorku do piątku – w godz. 7:30 - 15:30)
  • zapisując się za pośrednictwem strony internetowej przeznaczonej do zapisów: https://np.ms.gov.pl/zapisy;
  • zapisując się e-mailowo: [email protected] (W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, godzinę i lokalizację punktu, z którego chce się skorzystać oraz numer telefonu kontaktowego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kolbuszowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto