Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Beata Zasowska: W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kolbuszowej pomagamy wybrać dobry zawód

Małgorzata Motor
Rozmowa z Beatą Zasowską z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kolbuszowej

Poradnia oferuje doradztwo zawodowe dzieciom i młodzieży. Na czym dokładnie ono polega?

Nasza poradnia podejmuje liczne zadania z zakresu doradztwa zawodowego. Służy pomocą młodzieży i dzieciom, ale także ich rodzicom i wychowawcom. Już od starszych klas szkół podstawowych rozpoczynamy organizację prelekcji i pogadanek oraz zajęć warsztatowych przygotowujących dzieci i młodzież do wyboru dalszego kierunku kształcenia i zaplanowania kariery zawodowej. Pomocą obejmujemy uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, głównie z klas drugich i trzecich. W poradni istnieje ponadto "Punkt Doradztwa Zawodowego i Rozwoju Osobistego"

Jak dużym zainteresowaniem cieszy się to doradztwo?

Działania z zakresu doradztwa zawodowego prowadzone są zarówno w poradni, jak i w szkół. Od wielu lat szczególną popularnością cieszą się indywidualne badania predyspozycji zawodowych, zwłaszcza wśród uczniów gimnazjów powiatu kolbuszowskiego. W bieżącym roku szkolnym takimi badaniami została objęta młodzież ze szkół gimnazjalnych w Widełce, Woli Raniżowskiej, Raniżowie, Majdanie Królewskim, Kolbuszowej, Kupnie i Trzęsówce. Łącznie w diagnozie tej uczestniczyło prawie trzystu uczniów, co świadczy o dużym zainteresowaniu i sporej potrzebie prowadzenia doradztwa zawodowego.

Czemu dokładnie ma ono służyć?

Zadaniem doradcy zawodowego jest pomoc w wyborze kierunku kształcenia i zawodu, uwzględniając możliwości psychofizyczne ucznia oraz tendencje na rynku pracy. Dzięki odpowiednio dobranym testom młodzież może poznać własne kompetencje zawodowe, cechy osobowościowe, mocne i słabe strony.

I jakie są efekty tego doradztwa?

Młodzież objęta pomocą doradczą uczestniczy w indywidualnych badaniach predyspozycji zawodowych, po których przeprowadzane są rozmowy o charakterze doradczo - terapeutycznym. Uczniowie poznają swoje zainteresowania, uzdolnienia, dominujące cechy charakteru, zalety i wady. Są lepiej przygotowani do podjęcia trudnych dla nich decyzji, dotyczących dalszej edukacji i zaplanowania kariery zawodowej. Dzięki wsparciu i pomocy nabierają większej pewności siebie, są bardziej świadomi w swoich wyborach.

Jak długo musi trwać ten proces, aby przyniósł pożądane efekty?

Oczywiście, im więcej spotkań i zajęć z doradcą zawodowym, tym lepsze efekty poradnictwa zawodowego. Może ono mieć charakter grupowych zajęć warsztatowych oraz poradnictwa indywidualnego. Doradztwo powinno być prowadzone w szkołach systematycznie i często, by jak najlepiej przygotować młodzież do podejmowania decyzji.

W jaki sposób można skorzystać z waszej pomocy?

Osoby zainteresowane prosimy o wcześniejszy kontakt z naszą poradnią pod nr tel.17 2271 - 156.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolbuszowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto